У дане 22,23 и 24. септембра 2020. године, на Златибору и у Чајетини организован је стручни скуп „Библиотеке на интернету током пандемије COVID 19“. Организатори су Интернет клуб (сектор за библиотеке,архиве и музеје у сарадњи са Библиотеком града Београда, библиотеком "Љубиша Р.Ђенић" из Чајетине),
Реализацију пројекта ће обележила су on line mix излагања у комбинацији са модератоским вођењем и панелима из е читаонице библиотеке на Златибору (у новом Културном центру). Са стручне стране скуп је подржала Катедра за библиотекарство Педагошког факултета у Сомбору, Универзитета у Новом саду. Уреднички тим: Др Жељко Вучковић,декан ПФС, др Гордана Рудић,шеф катедре за библиотекарство ПФС, Ласло Блашковић , директор НБС, Јасмина Нинков, директор БГБ, Мирко С.Марковић, ИНтернет клуб Србије.
Финансијски је пројекат спонзорски подржао РНИДС 'Фондација "Регистар националног интернет домена Србије".
Домаћин на Златибору: Monix Club Zlatibor . Извршна организација АГЕНЦИЈА MONIX, Београд.
Како су библиотеке и њихови корисници током пандемије су своју комуникацију максимално усмерили на on line комуникацију путем интернета. Та искуства је неопходно што пре евидентирати, сабрати и аналитички обрадити. Тако је настало ово истраживање посвећено популаризацији коришћења интернета у библиотекама на бази рада у ванредним условима пандемије COVID 19. Детаљно о свему у наставку...
Централни годишњи семинар за библиотекаре на тему ОБЛИЦИ И МЕТОДИ ДИГИТАЛНИХ КОМУНИКАЦИЈА У РАДУ СА МЛАДИМ КОРИСНИЦИМА БИБЛИОТЕЧКИХ УСЛУГА одржан је у тренинг центру Интернет клуба – Љиг, у хотелу „Врујци“ – Бања Врујци, 8. 9. и 10. септембра 2020. године, Семинар изведен поштујући безбедносне мере у ситуацији пандемије COVID 19 . Поред библиотекара из јавних библиотека са подручја града Београда, семинару су присуствовали и активно учествовали и библиотекари из Нове Пазове, Крушевца, Ваљева, Малог Црнића, Смедерева, Чајетине, Љига, Мионице, Осечине, Лазаревца и др. По резултатима спроведене еваулације, циљ семинара је био да демистификација и популарисање дигиталних метода и техника у комуникацији са корисницима за унапређење библиотечког пословања.
У раду су учествовали проф. Др Жељко Вучковић, декан Педагошког факултета у Сомбору, Универзитета у Новом Саду; Др Адам Софронијевић, заменик управника Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“; Мирко С. Марковић, самостални библиотекар саветник и аутор семинара; дипл. инж. Вукосав Средојевић, ИК стручњак; Ирена Палечек Радмановић, академски сликар и дизајнер и видео линком - Ива Пезер Грковић, ГК Винковци (Република Хрватска).
Опширније: 24. Годишњи семинар виртуалне мреже библиотека Србије
Интернет клуб делујући у условима пандемије COVID 19 оживљава "главну канцеларију" у Љигу. Тако на основу анекса досадашњих протокола са НВО из Љигау урађена је генерална санација и адаптација нашег пословног простора у Карађорђевој улици.
Заједничким снагама у рекордном року доведен је намени будући ресурс центар пројекта „Библиотеке на интернету током пандемије COVID 19“ Одавде ће се синхронизовати ИТ садржаји истраживања посвећена популаризацији коришћења интернета у библиотекама на бази рада у ванредним условима пандемије COVID 19. и дигиталне комуникације библиотека у раду са младим корисницима.
Министарство културе и информисања у сарадњи са ЕУ инфо центром 22. априла у 18.00 часова покреће серију вебинара са темом праћења медијских садржаја, посебно на интернету, у време пандемије Covid-19. Први вебинар у оквиру циклуса „Приче из карантина” насловљен је „Стварни живот у дигиталним условима”, а учесници: руководилац у Сектору за информисање и медије у Министарству културе и информисања Маја Зарић, директорка и суоснивач Института за дигиталне комуникације Ана Мирковић и списатељица за децу и младе и ауторка интерактивног програма „Играњац, читањац” Јасминка Петровић, а модерираће га новинар и водитељ Драган Илић.
Услед пандемије корона вируса, у једном дану пословни и приватни животи грађана су се готово у целости дигитализовали, а родитељима је познато како изгледа дан једног „супер” старатеља који свуда стиже. Али шта се дешава када се стварни живот води у четири зида и преко паметних уређаја?
Библиотекари Чајетине, први у Србији, завршили су сертификовану обуку за дигиталну комуникацију са корисницима библиотечких услуга. Житељи општине Чајетина ће од 2. марта моћи обједињено да приступе претраживању књига и свим друштвеним мрежама библиотеке, on-line праћењу одређених догађања, електронској пошти (систем 48 сати). Овим је затворен процес унапређења примене свих могућности веб сајта и андроид апликације. Наиме, 28. фебруара 2020. године, у Библиотеци „Љубиша Р. Ђенић“, одржан је први семинар из програма сталног стручног усавршавања у библиотечко–информационој делатности „ДИГИТАЛНA КОМУНУКАЦИЈА БИБЛИОТЕКА У РАДУ СА МЛАДИМ КОРИСНИЦИМА“, у трајању од шест наставних сати.
Специфичност овог семинара и радионица се огледа у томе што је извођење прилагођено за рад са колегама који непосредно раде са корисницима, библиотекарима и књижничарима, али и наставницима и професорима књижевности и разредне наставе.
Опширније: „Дигитална комуникација библиотека у раду са младим корисницима"
Министарство културе и информисања, у оквиру приоритета културне политике, бриге о српском језику и писму, али и у оквирима свеобухватног увођења система културе у дигиталну сферу, у уторак, 24. децембра 2019. године, у прес сали МКИ, Влајковићева 3, Београд, организовала је конференцију „Смернице за успостављање ефикасног дигиталног наступа и представљања установа културе у Р. Србији“ која је осветлила актуелну проблематику дигиталног наступа и представљања институција културе у Р. Србији и понудила решења која могу да допринесу унапређењу постојећег стања. На Конференцији су размотрене: основне стратегије наступа установа културе на интернету, значај дигиталне комуникације са корисницима, значај коришћења националног доменског простора, употреба електронске поште у званичној комуникацији, место и улога друштвених мрежа у предствљању и наступу установа културе , значај мултимодалних и машински читљивих садржаја за дигитално представљање и наступ установа културе...
Библиотека „Љубиша Р. Ђенић“ Чајетина и Интернет клуб Љиг расписују КОНКУРС ИКТ МЕДИЈА „ДИГИТАЛНИ СВЕТ ПОЉСКОГ ЦВЕЋА“.
Циљ конкурса је промоција и очување хортикултурне Србије коришћењем дигиталних формата. На конкурсу могу учествовати аматери и професионалци са пребивалиштем у Републици Србији. Учесницима се оставља слобода да, у складу са задатом темом, изразе своје идеје и испоље креативност. ИКТ медјски записи – видео и фото, који треба да приказују СВЕТ ПОЉСКОГ ЦВЕЋА, хортикултурне мотиве Србије, као и индивидуалне или колективне активности на том пољу ( узгој, производња, селекција, истраживање, опис, запис, иновације… )
ДЕТАЉНИЈЕ КЛИКОМ НА БАНЕР
Опширније: КОНКУРС ИКТ МЕДИЈА „ДИГИТАЛНИ СВЕТ ПОЉСКОГ ЦВЕЋА“
У "Вуковој" сали Библитеке града Београда одржан је први из серије семинара програма сталног стручног усавршавања Интернет клуба Србије у библиотечко - информационој делатности ДИГИТАЛНЕ УСЛУГЕ У БИБЛИОТЕКАМА 2.0 – 6 наставних сати. Тридесет полазника из библиотечких огранака града Београда после информативног упознавања са актуелностима дигиталних услуга јавних библиотека у свету одржали су "Сајам идеја" могућности у реалном окужењу. Победници су и корисници и књижничари који ће већ од сутра имати нове прилике за радну, али и дигиталну комуникацију у свом библиотечком свету. Хвала драгим колегама на искреном учешћу у креирању нових путева у свету библиотекарства.
У свечаној сали на I спрату зграде техничких факултета у Београду, Булевар Краља Александра 73, у понедељак 17. децембра о. г, представљена је прва монографија једне генерације електротехничких инжењера од оснивања Електротехничког факултеа 1948. године. Протекло је 70 година да се појави монографија једне генерације дипломираних инжењера електротехнике на ЕТФ у Београду, односно да једна генерација напише књигу о себи. Монографија је штампана као луксузно, репрезентативно издање, има 497 страна и носи наслов ГЕНЕРАЦИЈА ЕТФ 1967 - ПОГЛЕД ИЗНУТРА. Издаје се годину и по дана од прославе 50-годишњице од уписа на ЕТФ Генерације 1967 и доделе симболичних златних индекса 3. јуна 2017. године.
Циљ је био да се представи дух Генерације ЕТФ 1967 коју многи сматрају једном од најуспешнијих у седамдесетогодишњој историји Електротехничког факултета. Она је дала 25 доктора наука и 37 магистара, а појединци из Генерације су били декани, продекани, шефови катедри, проректори на Универзитету, чланови међународних струковних организација, радили у најпрестижнијим институтима у земљи и иностранству или у великим међународним корпорацијама, били директори предузећа. Појединци су награђени високим признањима. Поменимо само да је проф. др Бранка Вучетић, која живи и ради у Аустралији и члан је њихове Академије наука, добила 2014. године од кинеског премијера повељу - признање „за свесрдну подршку у развоју Кине и пријатељску сарадњу“
Ljig Internet Club has been very happy to support this project in the media
Launched on 11th January, Prosledi Knjigu has provided mobile libraries to six specially selected schools in the Pozega region of W. Serbia (Duskovci, Tometino Polje, Uzici, Visibaba Zaselje and Zdravcici,) and plans to expand to other schools. Targeting children with poor reading skills the libraries’ focus is on books with pictures, which are fun, short and easy to read.
Each ‘Box of 50 Wonderful Books’ has been donated by the public and the contents vetted by one of Serbia’s foremost children’s librarians. Each quarter, the boxes will move to a new school, ensuring that the books get wide usage and the children have new reading adventures.
The project is led by Melissa Djukic, a British woman now living in Tometino Polje. She said: “We will be delighted if we are able to inspire just 1 child, but we hope for much more than that.”
Развој технологије приморава јавне библиотеке да обезбедe лак приступ путем интернета веб страницама библиотеке и других дигиталних садржаја. Ова чињеница је незаобилазна и за кориснике библиотека и за библиотекаре који треба да томе прилагоде организацију библиотечких услуга и рада. Морају се предвидети услуге комплатибилне тренутним трендовима понуде и потрошње дигиталних информација.
Интернет клуб, сектор за библиотеке, архиве и музеје , зато у 2019. години организује програм сталног стручног усавршавања у библиотечко-информационој делатности ДИГИТАЛНЕ УСЛУГЕ У ЈАВНИМ БИБЛИОТЕКАМА 2.0. Централни међународни семинар/тренинг ће бити одржан 4.5 и 6. јуна 2019. у тренинг центру Интернет клуба у хотелу ВРУЈЦИ, Бања Врујци, Србија.
Пријављени полазници библиотека: Народна библиотека Србије, Библиотека града Београда, Ковачица, Зењанин, Кикинда, Ваљево, Љиг, Ужице, Чајетина, Смедерево, Ниш.... Маглај, Тузла, Зворник, Братунац, Винковци, Битољ, Скопље...
Аутори и реализатори: Мирко С.Марковић и Весна Црнковић