Подунаско - немачки црквени музеј у Апатину основан је 2001. године у Апатину. Бави се сакупљањем библиотешке, архивске и уметничке грађе из бивших немачких насеља у Војводини. У цркви и оближњој жупној кући установљена је библиотека, архив и музеј са изложбеним простором. Поред обиља уметничког материјала и архивске грађе, сакупљено је око 20 000 књига и више од 10 000 комада разновсрне углавном црквене немачке периодике.Ова јединствена библиотека отворена је за истраживаче из земље и света и свакодневно је посећена како од туриста али и истраживача.
На сајту музеја https://www.danubeswabianmuseum.com/biblioteka у делу библиотека видљиве су две базе података са више од 8000 књига. База података из ове библиотеке могуће је претраживати у просторијама библиотеке у Апатину. Kњиге потичу углавном из напуштених жупних библиотека како из католичких тако и из протестанских цркава у Бачкој. Поред црквених библиотека сакупљено је и неколико приватних библиотека из Апатина. Сређивање библиотека и њена каталогизација трају већ годинама и до сада је каталогизирано око 10 000 књига као и сва периодика.
Централни стручни скуп само за чланове мреже "Библиотеке нашег окружења" 30.5 - 1.6.2023. у бањи Врујци - Акредитован семинар по библиотекама од фебруара 2023.
Овај семинар у два сегмента упознаје полазнике са корелацијама материјалних и нематеријалних културних добара локалне заједнице са завичајношћу (садржајима завичајног фонда). Посебан сегмент је упознавање са методима рада савремених туристичких организација и могућностима које за овај вид сарадње дају традиционалне и нове туристичке манифестације. У првом делу се полазници упознају и са доступним облицима ИКТ комуникација. Примаран аспект је примена у реалном окружењу библиотечке делатности. (Мапирање дигиталних комуникативних канала и садржаја за QR code.).
Поводом 20 година континуираног рада свог сектора за НАУКУ и ОБРАЗОВАЊЕ на пољу on line доступности образовних ресурса и образовања путем интернета Интернет клуба Србије, је 17.11.2022. у Центру за промоције науке доделио ПЛАКЕТE за иновативан и доследан образовни рад на интернету.. Пре доделе признања надахнуту беседу о ћирилици на интернету даривао нам је Предраг Милићевић.
Опширније: ПЛАКЕТE за иновативан и доследан образовни рад на интернету
"Улога дигиталних алата у малим јавним библиотекама" је тема мастер рада који је као први мастер библиотекар новог акредитованог програма на Педагошком факултету у Сомбору одбранила наш члан - библиотекарка Валентина Поповић. Уз оцену 10 успешно је конкурисала на докторске студије библиотекарства Интернет клуб и његов сектор за науку и образовање се радује што ће наш истакнути члан наставити промоцију рада малих јавних библиотека у библиотекарству као науци.
Рад "Улога дигиталних алата у малим јавним библиотекама" има за циљ да повеже библиотечку праксу и научно-истраживачки рад током мастер студија библиотекарства.
Опширније: Улога дигиталних алата у малим јавним библиотекама
Реализован је oвогодишњи семинаар Интернет клуба који је код НБС акредитован са 6 бодова у.три сегмента упознаје полазнике са тренутним развојем и доступнм облицима ИКТ комуникација. Посебан аспект била је примена ИКТ у комуникацијама реалног окружења библиотечке делатности. (Мапирање дигиталних комуникативних канала који већ постоје и доступни су, али се не користе.). До сада одржане обуке у Чајетини, Инђији, Оџацима и инструктивни семинар мреже Библиоптеке нашег окружења у Врујцима (библиотекари из Београда, Винковаца, Зворника, Ниша,Осечине, Малог Црнића, Лајкковца, Љига, Ваљева, Лазаревца, Младеновца, Старе Пазове, Љубовије...).
Интернет клуб, који је већ 20 година лидер у умрежавању и обједињеном наступу субјеката из области културе, хортикултуре и туризма (руралног) , уз тренинге и едукације у реалном окружењу, одржао је инструктивни семинар за запослене у установама културe и водеће људе туристичких субјекта на територији Општине Чајетина, под насловом „САДРЖАЈИ КУЛТУРЕ И НЕМАТЕРИЈАЛНА КУЛТУРНА ДОБРА У ФУНКЦИЈИ КУЛТУРНОГ ТУРИЗМА“. Семинар је реализован комбинован - o предавањем и on line по моделу- internet.edu.rs.путем стручних консултацијама.
Опширније: САДРЖАЈИ КУЛТУРЕ И НЕМАТЕРИЈАЛНА КУЛТУРНА ДОБРА У ФУНКЦИЈИ КУЛТУРНОГ ТУРИЗМА
Опширније: ОНЛАЈН радионица без котизације - ПОРЕСKИ ПОДСТИЦАЈИ
INternet klub Srbije организује двадесет пети пут "Годишњи семинар мреже БИБЛИОТЕКЕ НАШЕГ ОКРУЖЕЊА" у дане 1,2 и 3.јуна 2021. год. у тренинг центру Интернет клуба. Хотел "Врујци", Бања Вруци.
Семинар упућује у овладавање вештинама коришћења дигиталних метода и техника интернет сајтова, друштвених мрежа и гугл учионице у комуникацији са младим корисницима. Циљ је унапређење библиотечког пословања са младима у новим условима.
Семинар се изводи комбинацијом видео линка на скарт дисплејима најновије генерације и живе речи еминетних стручњака у овој области У припреми реализације скупа остварен је јединствени баланс академског и практичног курикулума из ове области. Предавачи су:
Семинар је акредитован са 6 бодова код НБС за 2020/21 годину.
Број учесника је прилагођен безбедносним условима на основу члана 38. 39. тачка 5. и 41. Закона о смањењу ризнка од катастрофа и управљања у ванредннм ситуацијама ("Сл.гласник PC", бр. 87/2018,).
Пријаве на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. до 24.04.2021.
Велико интересовање младих корисника које је побудило укључење Библиотеке " Доситеј Обрадовић", Нова Пазова и њених огранака у пројекат FacebookBook има и свој наставак. Ова ситуација је условила потребу да креативни тим пројекта унапреди своје ИТ вештине и усагласи стандарде и стратегију у даљем раду.
За унапређење и обуку наступа на друштвеним мрежама анагажован је Интернет клуб. Састанак и обука тима одржани су на дечјем одељењу огранка „Петар Петровић Његош“ у Новој Пазови. Стечена знања и предлози наших малих сарадника биће видљиви у даљем раду, као и нови графички дизајн пројекта који ћете моћи да сретнете у свим огранцима.ове библиотечке мреже.
У дане 22,23 и 24. септембра 2020. године, на Златибору и у Чајетини организован је стручни скуп „Библиотеке на интернету током пандемије COVID 19“. Организатори су Интернет клуб (сектор за библиотеке,архиве и музеје у сарадњи са Библиотеком града Београда, библиотеком "Љубиша Р.Ђенић" из Чајетине),
Реализацију пројекта ће обележила су on line mix излагања у комбинацији са модератоским вођењем и панелима из е читаонице библиотеке на Златибору (у новом Културном центру). Са стручне стране скуп је подржала Катедра за библиотекарство Педагошког факултета у Сомбору, Универзитета у Новом саду. Уреднички тим: Др Жељко Вучковић,декан ПФС, др Гордана Рудић,шеф катедре за библиотекарство ПФС, Ласло Блашковић , директор НБС, Јасмина Нинков, директор БГБ, Мирко С.Марковић, ИНтернет клуб Србије.
Финансијски је пројекат спонзорски подржао РНИДС 'Фондација "Регистар националног интернет домена Србије".
Домаћин на Златибору: Monix Club Zlatibor . Извршна организација АГЕНЦИЈА MONIX, Београд.
Како су библиотеке и њихови корисници током пандемије су своју комуникацију максимално усмерили на on line комуникацију путем интернета. Та искуства је неопходно што пре евидентирати, сабрати и аналитички обрадити. Тако је настало ово истраживање посвећено популаризацији коришћења интернета у библиотекама на бази рада у ванредним условима пандемије COVID 19. Детаљно о свему у наставку...